FabulousGirls - Klub pro módní maniačky!
HLAVNÍ ČLÁNEK - Gyaru styl!! ♥

7 tipů na šetrný rozchod

24. října 2009 v 16:09 | FabulousGirls |  !SOS!
Některé rozchody bolí víc, jiné míň. Pochopitelně záleží na okolnostech. Jinak se budete loučit s mužem, se kterým se vám vztah přelisoval z lásky na kamarádství a vy jste se znovu zamilovala.


Jinak budete dávat vale týpkovi, který dělal posledního půl roku ráno scény kvůli špatně vyžehleným košilím...

Jestliže však chcete rozchod na úrovni, protože si váš (za pár chvil už bývalý) partner slušnost zaslouží, máme pro vás několik tipů, jak mu dopřát mírnou anestézii.

Z očí do očí

Uvažujete o esemesce nebo e-mailu? Ani náhodou! Tohle opravdu dělají jen velcí životní zbabělci. Takže pokud jste spolu kromě věcí, které vás nakonec rozdělily, prožili i něco hezkého, měla byste zvládnout přímý rozhovor.

Jestliže je to jen trochu možné (v řádu dní), vydržte, než partner dokončí úkoly, které by mu opepřené o rozchod mohly podrazit nohy třeba v práci. Nechte ho dotáhnout důležitý projekt, zvládnout prezentaci, podepsat důležitý kontrakt nebo absolvovat rozhodující kolo konkursu na vysněné místo.

Ostatně - děláte to minimálně z padesáti procent pro sebe. Pokud bude mít v prvních dnech rozchodu pevnou půdu pod nohama v zaměstnání, zvládne krizi lépe a nemusí dojít na krajnosti.

Neutrální území

Není příliš prozíravé zahájit rozhodující debatu doma. Jeden z vás totiž bude na jejím konci muset odejít. Zejména on, jestliže o vašem záměru ro­zejít se neměl ani tušení, by se mohl zdráhat. Námitka "a kam mám teď honem jít" je docela na místě.

Ačkoliv to vypadá podrazácky, připravte si krizovou variantu. Kam půjdete, jakmile ho se svým záměrem seznámíte? Protože prodlužovat agónii ve společné domácnosti by bylo bolestivé pro oba.

K samotnému sdělení "rozcházím se s tebou" zvolte pokud možno naprosto neutrální půdu. Vyberte například klidnější restauraci, kde si budete moct promluvit a kde jste (to je důležité!) spolu neprožili žádné romantické chvilky.

Počítejte s překvapením

Jen málokterý muž je na možnost rozchodu doopravdy připraven. I kdybyste mu nakrásně říkala své důvody xkrát denně posledního půl roku. Obvykle jim možnost katastrofy nedojde v pl­ném rozsahu a pak se diví. Bude proto na vás hledět minimálně s překvapením, spíš však s bolestnou výčitkou.

Připrav­te si konkrétní odpověď na otázku "Proč?" I kdyby to měl být úder typu: "Zamilovala jsem se do někoho jiného." Tento důvod mimochodem předpoklá­dá podle průzkumů osmdesát procent opouštěných mužů.

Je pro ně snazší myslet si, že jim někdo vlezl do zelí, než z fleku připustit vlastní chyby. Jestliže v tom ovšem žádný jiný muž není (a vy si ho z principu nechcete vymýšlet), soustřeďte se na maximálně tři jasné důvody, proč od něj odcházíte.

Snažte se mluvit jasně. Např.: "Byl jsi mi nevěrný, to ti bohužel nemůžu nikdy odpustit a jsem si tím jistá." Nedopusť­te, aby rozhovor sklouznul v litanie obviňování a součty minulých křivd. Sama byste se pak cítila mizerně.

Nastupuje vztek

Vztek je nejčastější reakcí mužů na informaci, že se s nimi žena rozchází. Následuje téměř okamžitě, jakmile se vzpamatují z prvního momentu překvapení. Klidně se může stát, že s ním nebude řeč. Že vás na místě obviní z ne­uvě­řitelných věcí (a pravděpodobně smrtelně urazí).

Zkuste zůstat nad věcí, případně se ve vypjatém okamžiku zvedněte a odejděte s tím, že si případně promluvíte příště víc v klidu. Nesnažte se čerstvého expartnera přemlouvat, aby se uklidnil, to se vám nepodaří. Ve skutečnosti je pro něj vztek jediné rychlé východisko.

Cítí se zatlače­ný do kouta tím víc, že na rozdíl od vás zásadní rozhovor o vaší neexistující společné budoucnosti nečekal. Druhou nejčastější reakcí je však (překvapivě) úsměv a chování ve stylu: "Já jsem se s tebou chtěl rozejít už dávno, jen jsi mě předběhla." Oba zdánlivě zcela odlišné postoje mají společný cíl: zamaskovat skutečné pocity.

Nedávejte naději

Neříkejte: "Ještě si o tom promluvíme", "zavolám ti" nebo "dáme si pauzu". Od začátku prezentujte rozchod jako definitivní věc. Jestliže je to jen trochu mož­né, navrhněte řešení, jak si rozdělíte společný majetek nebo kdy si odnesete věci.

Jakmile se tak stane, nevyhledávejte expartnera pod žádnými záminkami a netrapte tím sebe ani jeho, i když stýskání se zřejmě nevyhnete. Podle psychologů nejvíc problémů s rozchody pramení z neustálých návratů a oživování skončeného vztahu.

Nemůžete vědět, jak bude partner na rozchod reagovat. Tváří v tvář pláči, prosbám, výčitkám nebo dokonce výhružkám však trvejte na svém. Ohleduplně, ale přesto rozhodně.

Sjednejte si (mu) pomoc

Zatímco my umíme vypovědět své případné neštěstí téměř komukoliv na potkání (pokud jste ortodoxní introvertka, tak to neplatí) od kamarádky, přes ses­tru, kolegyni až po kadeřnici, muž nic takového nemá ve zvyku.

Před kamará­dy se naopak má tendenci přetvařovat, dělat, že je všechno v pohodě. Jen čtyři z deseti mužů dokáží zvednout telefon a říct nejbližšímu kamarádovi, že se s nimi rozešla dívka, vyplynulo z průz­kumu provedeného univerzitou v Uta­hu. Předběhněte událostem, a pokud je to možné a jeho nejlepší kamarád je gentleman, kontaktujte ho s předsti­hem.

Řekněte mu, že ho váš přítel bude potřebovat a proč. Pravděpodobně se nedočkáte ani od kamaráda velkého pochopení, ale získáte tím cenného spojen­ce a možná i pojistku, že ex neprovede nějakou hloupost.

Půda pro návrat

Celých třicet procent párů to spolu zkusí znovu. Čím lépe zvládnete rozchod, tím hladší zůstane cesta k možnému návratu zpátky. Ale to už je jiná kapitola.

Proč jsou ženy statečnější?
Podle statistik si ženy poradí s rozchodem lépe než muži, a to dokonce i v případě, že jsou to ony, kdo dostanou kopačky. Muž, se kterým se rozejde přítelkyně, projevuje stejné stresové zatížení, jako kdyby těžce onemocněl. Proč to tak je? Víc pláčeme, křičíme a vyčítáme.

Ale umíme se svěřit, a to nám pomůže. Neřešíme tolik, co řekne okolí na náš aktuální stav. Muž se obvykle snaží před okolím skutečné rozpoložení mysli skrývat. Míváme více přítelkyň, na které se můžeme obrátit.

Díky bohaté představivosti už nás napadlo, jak to bude vypadat, kdybychom se snad rozešly s partnerem nebo on s námi. Muži si nic takového nepředstavují, a situace je proto velice zaskočí.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama